Wyniki Grupy TP w pierwszym kwartale 2008...


Autor: orientalny
29 kwietnia 2008, 15:28

Wyniki finansowe Grupy TP w pierwszym kwartale 2008 r. są lepsze od oczekiwań rynku, na co złożyły się zarówno dynamiczny wzrost rynku jak i znaczące osiągnięcia w dziedzinie telefonii komórkowej i szerokopasmowego internetu. Jednak ze względu na utrzymującą się niepewność na polu regulacyjnym Grupa TP nie zmienia celów na 2008 rok.

Wyniki pierwszego kwartału oznaczają bardzo obiecujący początek roku. Pokazują, że proces przekształcania Grupy TP w operatora zintegrowanego przebiega prawidłowo: nasz model biznesowy nadal generuje wysokie przepływy pieniężne z działalności operacyjnej, a ponadto utrzymujemy wiodącą pozycję na rynku pod względem wartości sprzedaży. Jednak utrzymująca się niepewność na polu regulacyjnym skłania do zachowania ostrożności. Niepokoi nas także tempo spadku przychodów z usług telefonii stacjonarnej, które pozostaje wysokie. Z powyższych względów, pomimo tego, że coraz skuteczniej radzimy sobie z presją ze strony konkurencji i regulatora, nie zmieniamy celów na 2008 rok" - powiedział Prezes Zarządu TP Maciej Witucki.

Kluczowe dane makroekonomiczne

Dobra kondycja polskiej gospodarki ma korzystny wpływ na rynek usług telekomunikacyjnych w Polsce, jednak otoczenie regulacyjne stwarza nadal niezwykle trudne wyzwania. W porównaniu z poprzednimi kwartałami, na rynku nastąpiło znacznie ożywienie wzrostu (mierzonego rok do roku): wzrost w pierwszym kwartale bieżącego roku wyniósł 7,1% (pod względem wartościowym), podczas gdy w pierwszym kwartale 2007 roku odnotowano spadek o 0,3%. Złożyły się na to przede wszystkim następujące czynniki:

- znaczne spowolnienie spadku na rynku usług telefonii stacjonarnej: z -8,0% w 1 kw. 2007 do -0,9% w 1 kw. 2008; przyczynił się do tego ponowny dynamiczny wzrost w segmencie szerokopasmowego dostępu do internetu: o 17,4% w pierwszym kwartale bieżącego roku (w porównaniu ze wzrostem o 2,6% w analogicznym okresie 2007 roku);

- powrót w pierwszym kwartale do dwucyfrowego tempa wzrostu (12,8%) na rynku usług telefonii komórkowej (w porównaniu ze wzrostem o 6,1% w pierwszym kwartale 2007 roku) - po ubiegłorocznych zaburzeniach wzrostu spowodowanych obniżką stawek MTR; po absorpcji skutków tych obniżek przez rynek w ubiegłym roku, w omawianym kwartale warunki rynkowe były już bardziej porównywalne.

Dostępność internetu rośnie jednak w Polsce wolniej niż w innych krajach europejskich. Stosunkowo niski wskaźnik gospodarstw domowych posiadających komputer osobisty wpływa na dynamikę wzrostu usług szerokopasmowego dostępu do internetu. Na ożywienie tego wzrostu może wpłynąć poszerzona oferta produktów i usług - takich jak telewizja internetowa.

Kluczowe wskaźniki

Kluczowe wskaźniki

Kwartał do dnia 31 marca

(w mln zł), MSSF

2008

2007

Zmiana

Przychody ogółem

4.527

4.440

+2,0%

Przychody z usług telefonii stacjonarnej

2.645

2.747

-3,7%

Przychody z usług telefonii komórkowej

2.094

1.860

+12,6%

Marża operacyjna brutto (GOM)

2.012

1.908

+5,5%

GOM (jako % przychodów)

44,4%

43,0%

+1,4 pp

GOM przed wydatkami komercyjnymi (jako % przychodów)

57,6%

54,4%

+3,1 pp

Zysk netto przypisany akcjonariuszom TP S.A.

681

518

+31,5%

Zysk na jedną akcję (w zł) (podstawowy i rozwodniony)

0,50

0,37

+34,6%

Wolne przepływy pieniężne netto przed opodatkowaniem i zmianą kapitału obrotowego

1.891

1.884

+0,4%

Wolne przepływy pieniężne netto po opodatkowaniu

-314

727

nie do obl.

 

Kluczowe dane finansowe

Przychody Grupy TP w pierwszym kwartale 2008r. wyniosły 4,5 mld zł, co oznacza wzrost o 2,0%. Jest to znacząca poprawa w porównaniu z pierwszym kwartałem 2007, w którym przychody spadły o 2,7%. Do wzrostu przychodów przyczynił się dwucyfrowy wzrost w segmentach telefonii komórkowej i stacjonarnego szerokopasmowego dostępu do internetu. Doskonałym wynikom Grupy TP na rynku telefonii komórkowej towarzyszy ponowny dynamiczny wzrost przychodów z usług szerokopasmowego dostępu do internetu (zapoczątkowany w czwartym kwartale ubiegłego roku).Stały wzrost wskaźnika satysfakcji klientów: do 63% z 56% rok wcześniej. Także Orange notuje korzystne oceny wśród klientów.Marża GOM wyniosła 44,4% (co mieści się w górnej części założonego przedziału). Przyczyniły się do tego następujące czynniki:dalsze znaczne oszczędności po stronie kosztów - przy czym w celu wykorzystania dużego ożywienia na rynku większość tych oszczędności wykorzystano na wydatki komercyjne (które zwiększyły się o 17,2%),niższe koszty wynagrodzeń pracowniczych - w wyniku redukcji zatrudnienia o 7,4%, przy utrzymującej się presji inflacyjnej na płace,dodatnie różnice kursowe z wyceny rezerw.Znaczny wzrost zysku netto (o 31,5%) - wynikający z dalszego obniżenia kosztów finansowych netto oraz niższych kosztów amortyzacji.Nakłady inwestycyjne osiągnęły poziom 14,2% przychodów w związku z kontynuowaniem inwestycji ukierunkowanych na wykorzystanie dynamicznego wzrostu na rynku. Inwestycje dotyczyły przede wszystkim następujących obszarów:dalsza rozbudowa sieci komórkowej 3G i sieci przesyłu danych HSDPA/HSUPA,zwiększenie przepustowości sieci szkieletowej i poprawa jakości usług głosowych telefonii komórkowej,zwiększenie potencjału usług szerokopasmowego dostępu do internetu do ponad 3 milionów portów ADSL,rozbudowa platformy wykorzystywanej do świadczenia usługi wideo na życzenie w celu obsługi poszerzonego katalogu filmów,spełnienie wymogów regulacyjnych dotyczących usług hurtowych (WLR i BSA),integracja systemów komputerowych i infrastruktury w ramach Grupy.

Kluczowe dane biznesowe

Po upływie trzech kwartałów od ogłoszenia nowej strategii średniookresowej, TP uczyniła w pierwszym kwartale 2008 roku znaczny postęp w kierunku jej realizacji.

W aspekcie „Enhance Core" (usprawnienie działalności podstawowej):

Orange osiągnęła drugą pozycję na rynku usług stacjonarnego szerokopasmowego dostępu do internetu oferowanych na podstawie umów BSA (hurtowej odsprzedaży dostępów szerokopasmowych).Zrealizowano ważny etap przebudowy systemów komputerowych polegający na integracji platform związanych ze sprzedażą i obsługą ofert pakietowych.Planowo postępuje realizacja projektów dotyczących nieruchomości w Warszawie.W aspekcie „Go for More" (rozszerzanie działalności):Grupa TP i Cyfra+ przystąpiły wspólnie do tworzenia kanału sportowego w oparciu o wyłączne prawa do transmisji z meczów ekstraklasy piłkarskiej. Uruchomienie kanału zaplanowano w lecie.Oferta płatnej telewizji TP została wzbogacona o kanał informacyjny TVN24, który jest dostępny w sieci Orange oraz poprzez witrynę neostrada.pl. Wprowadzono także nowe płatne pakiety telewizyjne, które obejmują do 50 kanałów.Uruchomiono pilotaż pierwszej usługi z dziedziny e-zdrowia - TeleEKG. Usługa umożliwia zdalne monitorowanie stanu zdrowia pacjenta i szybkie reagowanie w przypadku zdiagnozowania silnej arytmii lub ryzyka zawału.Trwają prace nad ofertą usług satelitarnych i bezprzewodowych TP, łączących transmisję sygnału telewizyjnego, szerokopasmowy dostęp do internetu i połączenia głosowe. W jednym z regionów Polski trwają testy komercyjne systemu pilotażowego wykorzystującego technologię CDMA.

Telefonia stacjonarna

Dalszy niekorzystny wpływ procesu wypierania telefonii stacjonarnej przez telefonię komórkową oraz decyzji regulacyjnych na przychodyUtrzymanie wiodącej pozycji w segmencie usług szerokopasmowego dostępu do internetu (51% udziału w rynku pod względem wartości sprzedaży)Stabilny udział w rynku pod względem liczby klientów (42%)Wzrost ARPU względem poprzedniego kwartału przy dużej lojalności klientów budowanej poprzez wprowadzenie usług dodanychDynamiczny wzrost przychodów: o 16,0% rok do rokuStabilna marża GOM pomimo spadku przychodówBrak nowych rezerw na roszczenia i sprawy sądowe, ryzyka i inne kosztySkuteczna kontrola kosztów wynagrodzeń pracowniczychOszczędności po stronie innych wydatków pozakomercyjnych

Telefonia komórkowa

Wzrost przychodów (o 12,6%) nieznacznie przewyższający wzrost liczby klientów (o 9,6%)Potwierdzenie wiodącej pozycji Orange poprzez utrzymanie udziału w rynku (pod względem wartości) na poziomie 34%Wzrost liczby klientów w segmencie postpaid o 13,8% (rok do roku) przy stabilnym ARPUDalszy wzrost liczby klientów usług komórkowych szerokopasmowego dostępu do internetu (3G i EDGE)Obiecujące wyniki sprzedaży stacjonarnych usług szerokopasmowego dostępu do internetu w sieci Orange (na podstawie umowy BSA): 12% udziału w rynku po pięciu miesiącach od wprowadzenia ofertyWzrost GOM o 15% przy rygorystycznej kontroli struktury kosztów - pomimo wzrostu wydatków komercyjnych o 16%

Cele na 2008 rok

Wyniki pierwszego kwartału oznaczają bez wątpienia bardzo obiecujący początek roku. Jeżeli chodzi o pozostałą część roku, doskonałość pod względem operacyjnym jest dla Grupy TP - bardziej niż kiedykolwiek - zasadniczym priorytetem.

Jednak utrzymująca się niepewność na polu regulacyjnym skłania do zachowania ostrożności:

- Po pierwsze, już za kilka dni wejdzie w życie kolejna zaplanowana obniżka stawek za zakończenie połączeń w sieciach komórkowych (MTR), co wpłynie na przychody z hurtowych usług telefonii komórkowej oraz detalicznych usług głosowych telefonii stacjonarnej - gdyż zdaniem regulatora klienci powinni płacić mniej za połączenia z sieci stacjonarnej do sieci komórkowych. W ocenie Grupy, wpływ obniżki MTR tylko na przychody z usług hurtowych telefonii komórkowej będzie oznaczać utratę około 1,5% całkowitych przychodów w skali roku.

- Utrzymuje się również niepewność co do dalszych ewentualnych zmian w zakresie cen obowiązujących przy hurtowej odsprzedaży abonamentu (WLR), hurtowej odsprzedaży dostępów szerokopasmowych (BSA) i dostępie do pętli lokalnej (LLU), co w bliskiej perspektywie może wpłynąć na wysokość przychodów z usług telefonii stacjonarnej i szerokopasmowego dostępu do internetu.

- Ponadto, postępować będzie proces wypierania telefonii stacjonarnej przez komórkową, co przełoży się na presję na źródła przychodów w segmencie telefonii stacjonarnej.

Na początku kwietnia opublikowana została nowa strategia regulacyjna. Jest ona obecnie analizowana przez TP.

Spółka nie zmienia celów na 2008 rok, ale potwierdza, że przyjęty w niej model biznesowy będzie nadal generować wysokie przepływy środków pieniężnych z działalności operacyjnej.

Do tej pory nie pojawił się jeszcze żaden komentarz. Ale Ty możesz to zmienić ;)

Dodaj komentarz