Prawie połowa komputerów-zombie pochodzi...


Autor: orientalny
19 kwietnia 2008, 11:31
Badania G DATA SecurityLabs wskazują, iż 43 procent wszystkich komputerów-zombie pochodzi z Europy. Najwięcej z Niemiec i Włoch – średnio po dziesięć procent, z Polski około sześciu. Szacuje się, iż dziennie wykorzystywanych jest około 350 tysięcy komputerów, a w szczytowych momentach, nawet 700 tysięcy!

Jak pokazują wyniki badań G DATA Security Labs, prawie połowa z ogromnej ilości komputerów - zombie, przy pomocy których prowadzona jest w sieci przestępcza działalność znajduje się w Europie. Analiza numerów IP przeprowadzona przez zespół OutbreakShield w pierwszym kwartale 2008 roku, pozwoliła wskazać kraje pochodzenia zainfekowanych maszyn. Dziesięć państw o największym udziale komputerów w botnetach zostało przedstawione poniżej.

Kraj                     Odsetek udziału
Niemcy                         10 %
Włochy                         10 %
Brazylia                         8 %
Turcja                           8 %
Chiny                            6 %
Polska                          6 %
USA                              5 %
Rosja                            5 %
Hiszpan                        5 %
Indie                            4 %

Botnety są dla cyberprzestępców źródłem miliardowych przychodów. Sieci przejętych pecetów są wykorzystywane do rozsyłania spamu, masowych ataków denial-of-service (DDoS), phishingu, pharmingu, dystrybucji malware’u oraz kradzieży danych. Komputery-zombie wykorzystywane są również jako serwery stron phishingowych, oraz tych rozprowadzających szkodliwe oprogramowanie. W ciągu dwóch ostatnich lat pięciokrotnie zwiększyła się liczba specjalnych backdoorów, infekujących pecety, zdalnie włączając je do botnetu. Dlatego każdy niezabezpieczony komputer jest potencjalnym celem ataku. W grupie podwyższonego ryzyka takich działań znajdują się maszyny z państw o dobrej strukturze informatycznej i szybkich połączeniach DSL, szczególnie z Europy Zachodniej.

„Europa już od dawna znajduje się na celowniku operatorów botnetów, ze względu na dobrą infrastrukturę informatyczną, a przede wszystkim wiele niezabezpieczonych systemów Windows” - mówi Ralf Benzmüller, Dyrektor G DATA Security Labs – „Szkodliwe kody są najczęściej umieszczane na sfałszowanych lub zhakowanych stronach, a komputery odwiedzających je internautów po prostu zamieniają się w „zombie”.  Niestety instalowanie programu antywirusowego z firewallem wciąż nie jest powszechną praktyką. Pozwala to cyberprzestępcom utrzymać wysoką liczbę komputerów w botnetach. W samych Niemczech blisko co sekundę do sieci loguje się internauta nie posiadający aktualnego oprogramowania ochronnego, stając się tym samym łatwą ofiarą.”

Informacje o firmie G DATA
G DATA Software to międzynarodowy lider rozwiązań do ochrony komputera – antywirusów, programów do szyfrowania i ochrony danych oraz niszczenia danych poufnych. Portfolio produktów firmy G DATA Software obejmuje rozwiązania zabezpieczające dla klientów końcowych, małych i średnich firm oraz dużych przedsiębiorstw. Rozwiązania G DATA Software są obecne na rynkach USA, Japonii, Niemiec, Anglii, Francji, Włoch, Hiszpanii, Kanady, Polski, Korei, Holandii, Belgii, Austrii, Szwajcarii, Węgier oraz w Luksemburgu. Międzynarodowa centrala firmy mieści się w Bochum (Niemcy). W Polsce firma ma swoją siedzibę w Szczecinku, z oddziałem handlowym zlokalizowanym w Warszawie.

Jakość

Żaden inny europejski producent programów zabezpieczających nie zdobył w ostatnich 5 latach tak wielu nagród i wyróżnień w testach na arenie międzynarodowej jak i krajowej. G DATA InternetSecurity jest już po raz kolejny zwycięzcą w niezwykle prestiżowych i niezależnych testach Federacji Konsumentów. Firma G DATA Software łączy w swych produktach jakość oraz technologie zabezpieczeń na światowym poziomie. Przykładem jest technologia podwójnego skanowania wykorzystująca dwa niezależne skanery oraz mechanizm natychmiastowej ochrony OutbreakShield.
Do tej pory nie pojawił się jeszcze żaden komentarz. Ale Ty możesz to zmienić ;)

Dodaj komentarz